Aktuální vzdělávací programy - září 2020

 
 
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS
upozorňují na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 

 
Objednejte si vzdělávací přednášky o kosmonautice, vědě a technice na podzimní měsíce pro vaše žáky a studenty!
Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí, uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.

Krtečkova cesta do vesmíru (Povídání o tom, jak a proč lidé létají do vesmíru, doprovází Krteček, který byl v kosmu v roce 2011 s americkým astronautem A.Feustelem) - přednáška/beseda pro předškolní děti a děti 1.-4. třídy ZŠ
Kosmonautika a my (Proč lidé létají do vesmíru, jak tam žijí a pracují a jak kosmonautika pomáhá lidem na Zemi v jejich každodenním životě) - přednáška pro děti 5.-9.třídy ZŠ a studenty SŠ a G
Nové výzvy pro mladé dobyvatele vesmíru (Co nás čeká v kosmonautice v příštích letech? Jaké výzvy budou stát před dnešními studenty, kteří jednou budou už běžně létat do vesmíru?)
Zvířátka ve službách kosmonautiky (Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3. listopadu 1957. Následovalo jí mnoho dalších pejsků i jiných zvířátek.)
Vesmírné cesty nad našimi hlavami (V jaké výšce létá Mezinárodní vesmírná stanice? A v jaké družice navigačního systému? Jaké přetížení zažívají lidé v kabinách vesmírných plavidel při startu...?)
Život na kosmické stanici (Co všechno lidé v kosmické laboratoři dělají a čím tam vyplňují svůj den?)
Cesta na Mars (Lidé tam poletí poprvé kolem roku 2035. Ale již dnes se na to musíme začít připravovat.)
Povídání o Zemi - pohledy z vesmíru (Naše planeta je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Pojďme se podívat na naši planetu shora, kdy mnoho běžně známých míst dostává úplně nové rozměry.)
NOVINKA! Hubbleův vesmírný dalekohled - oko do fantastického vesmíru (Dalekohled, který obyčejným lidem ukázal krásy hlubokého kosmu a vědce zavedl až téměř na samý začátek vzniku vesmíru.)
NOVINKA! Voda všude kolem nás! (Jak je to s vodou ve vesmíru a na planetách naší sluneční soustavy? A jak to je s vodou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS? Co znamená, když astronauté říkají, že "...zítra budou zase pít svou včerejší kávu"?)
NOVINKA! Umělé inteligence v kosmických programech (Roboti na ISS, robotická vozítka na Měsíci a Marsu. K čemu se roboti využívají, v čem pomáhají astronautům, jaké jsou a budou jejich úkoly?)
Přehled všech nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu/
 
ZAREGISTRUJTE SI TERMÍNY PŘEDNÁŠEK PRO VAŠE ŽÁKY A STUDENTY JIŽ TEĎ!


 
On-line vzdělávací přednášky o kosmonautice na facebookových stránkách Mobilního planetária
Představujeme společný projekt vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS a MOBILNÍHO PLANETÁRIA, z.ú. - on-line vzdělávací přednášky "V KŮŽI KOSMONAUTA"
 
9. Povídání o Zemi - pohledy z vesmíru - https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/videos/612595195997222/ (15 400 shlédnutí!!!)
10. Poprvé z Měsíce - https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/videos/1082667988786160/
11. Program Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru - https://www.facebook.com/1424132951146965/videos/183793686119679/
12. Česká stopa ve vesmíru - https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/videos/231096228174962/
13. Raketoplán - technický zázrak, ale ekonomická katastrofa - https://www.facebook.com/1424132951146965/videos/249261772820150/
14. Hledáme mimozemské civilizace - https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/videos/712823156189231/?v=712823156189231
15. Hubbleův vesmírný dalekohled - https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/videos/202877537423686/
16. Kosmický skafandr - oblek supermana - https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/videos/592366741397537/?v=592366741397537
 

 
Výtvarná soutěž Space Gallery - Zpátky do školy!
Chtěli byste vidět své vlastní vesmírné kresby na webu ESA Kids? Tady máš šanci! Každý měsíc se ESA Kids dívá na jiné téma podrobněji - témata zahrnují vše od oběžných drah a planet po astronauty a asteroidy. Tento měsíc je tématem výtvarné soutěže návrat dětí do školy. Maximální věková hranice tvůrců je 12 roků, své práce (malba, kresba, model, ...) mohou posílat do 30. září 2020. Nejlepší příspěvky budou zveřejněny ve vesmírné galerii a celkový vítěz obdrží zvláštní cenu od Evropské kosmické agentury.

Určeno pro kategorii: základní škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/kids/en/things_to_do/Space_Gallery_Competition/Current/Competition_Back_to_school
 

 
Do mezinárodní studentské soutěže Expedice Mars 2020 se můžete hlásit do 7. září 2020
Expedice Mars je mezinárodní soutěž organizovaná Dětskou tiskovou agenturou pro mládež ve věku od 13 do 18 let, která se zajímá o přírodní vědy a techniku. Soutěž vznikla v roce 2004, tehdy ještě pod názvem Expedice Vesmír, později Expedice Space (One, Two) a od roku 2007 už vystupuje pod současným názvem Expedice Mars. Přípravu soutěže mají na starosti lidé, kteří si jí sami prošli jako účastníci, dostali se až do finále. Sami si tedy zažili všechna kola a dle svých zkušeností soutěž upravují tak, aby byla pro účastníky největším přínosem.
Cílem Expedice je najít studenty, kteří jsou opravdu zvídaví, chtějí se dozvědět, jak probíhá vesmírná mise a zajímají se o přírodní vědy. Zároveň musí mít motivaci překonávat sami sebe a snahu zdokonalit se. Expedice je startovací rampa, která sdružuje dohromady nadanou a talentovanou mládež z Česka i Slovenska a otevírá jí nové možnosti.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese: https://www.expedicemars.eu
 

 
ESERO Czech: Workshop - Programování mikropočítačů Astro PI
Poslat svůj vlastní experiment na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS nikdy nebylo jednodušší. Dejte dohromady tým pár dětí nebo žáků, sedněte k počítači a naprogramujte spolu experiment, který poběží ve vesmíru na mikropočítačích Astro Pi! Abychom Vám maximálně pomohli, uskuteční se 5. října 2020 workshop pro vedoucí týmů, kde Vám vysvětlíme krok po kroku, jak tyto počítače programovat.
Místo konání: Fakulta Elektrotechnická ČVUT, Karlovo náměstí 13, Praha. Všem účastníkům je hrazeno dopravné. Workshop je zdarma je akreditován v systému DVPP a každý účastník obdrží certifikát o absolvování kurzu.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese: https://esero.scientica.cz/articles/view/189-workshop-programovani-mikropocitacu-astro-pi
 

 
Czech Space Week 2020 - 6.-14. listopadu 2020
Festival věnovaný vesmírným technologiím, kosmickému vzdělávání i businessu. Festival plný kosmických akcí pro nadšené amatéry i odborníky, studenty i učitele. Pro ty, kteří si pamatují přistání Apolla 11, i pro ty, kteří nezažili papírové mapy. Pro všechny fanoušky vesmíru je tu Czech Space Week 2020.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy, veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://czechspaceweek.com/
 

 
Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA
Staňte se mladými vesmírnými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA! Zapojte svojí kreativitu, využijte své znalosti z fyziky, matematiky či biologie a naplánujte kosmický domov budoucích generací. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa. Soutěžní práce mladých studentských architektů a techniků bude možné posílat organizátorům soutěže od prosince 2020.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese: https://space.nss.org/settlement/nasa/Contest/
 

 
Stipendijní program REACH od SPACEBRAINS
Nadace SpaceBrains ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou ESA oznamují dostupnost až tří stipendií ve výšce 10 000 Euro pro loňské studenty vysokých škol a postgraduální nebo doktorandské univerzitní studenty z členských a přidružených států ESA. Stipendia jsou nabízena prostřednictvím programu REACH (Research Empowered Achieves Change) společnosti SpaceBrains a mají podpořit obzvláště ambiciózní projekty v řadě oblastí výzkumu definovaných ESA. Uzavření přihlášek je 31. října 2020.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/REACH_scholarship_programme_by_SPACEBRAINS
 

 
ESA představuje nové vzdělávací STEM materiály využívající Lego Mindstorms
Vzdělávací kancelář ESA Education oznamuje učitelům přírodovědných a technických oborů zveřejnění sady tří učebních lekcí, které učitele i studenty provedou vědeckým výzkumem Marsu pomocí Lego Mindstorms. V těchto lekcích se naučíte, jak stavět a ovládat rover Lego Mindstorms, budete zkoumat, zda je na Marsu voda, a naučíte se, jak poslat zprávu z Rudé planety
 
Určeno pro kategorii: základní škola, střední škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/New_STEM_classroom_resources_using_Lego_Mindstorms_available_online
 


Rocket and Balloon Experiments for University Students
Švédský národní kosmický výbor a Německá kosmická agentura ve spolupráci s ESA vyhlašují další kolo výzev, pro vysokoškolské studenty k podávání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka podávání návrhů je 14. října 2020.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Rexus_Bexus/New_call_for_Rocket_Balloon_Experiments_for_University_Students
 

 
Fly Your Thesis! 2021: Studentské parabolické lety
ESA Education vyhlašuje další výzvu vysokoškolským studentům magisterského a doktorandského studia z členských a spolupracujících států ESA pro realizaci svých vědeckých a technologických experimentů v prostředí mikrogravitace během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 4. října 2020.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Fly_Your_Thesis/Fly_Your_Thesis!_2021_call_for_proposals
 

 
Spin Your Thesis! 2021 - výzva k předkládání projektů pro rok 2021
Spin Your Thesis! (SYT) program ESA Academy nabízí studentům magisterského a doktorandského studia možnost navrhnout, vytvořit a otestovat vlastní hypergravitační experiment v na velké centrifuze LDC ve středisku ESA-ESTEC. LDC je schopna simulovat gravitační sílu až 20 krát větší, než jakou prožíváme na zemském povrchu.
Uzávěrka přihlášek experimentů je 15. listopadu 2020.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis/Spin_Your_Thesis!_2021_call_for_proposals
 

 
Drop Your Thesis! 2021 - výzva k předkládání návrhů pro rok 2021
Program ESA Academy nabízí univerzitním studentům možnost realizovat svůj experiment v prostředí mikrogravitace v pádové věži Drop Tower Facility v Brémách.
Uzávěrka přihlášek experimentů je 22. listopadu 2020.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Drop_Your_Thesis/Drop_Your_Thesis!_2021_call_for_proposals
 

 
Zapište si do diáře: KOSMOS-NEWS PARTY 2021 se uskuteční 30. dubna - 2. května 2021
Již dvacátý první ročník největšího amatérského středoevropského setkání zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2021 se uskuteční od pátku 30. dubna do neděle 2. května 2021 v Pardubicích.
Pro účastníky bude připravena více než desítka přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání akce.
Registrace účastníků bude otevřena od 1. února 2021. Ubytování i stravování zajištěno v místě konání KNP2021.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://knp.kosmo.cz/
 
 
 
K odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích
České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů, zasílaných 1x měsíčně e-mailem, se můžete přihlásit na adrese 
halousek@czechspace.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na těchto stránkách
 
https://www.cas100geo.cz/Česká kosmická kancelář je nezisková organizace, která se již od svého vzniku v roce 2003 snaží o rozvoj kosmonautiky v České republice. Naším hlavním cílem je zajistit co největší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných, vývojových a průmyslových pracovišť do mezinárodních kosmických projektů.
Mimo jiné realizujeme i vzdělávací a osvětové akce pro školy, univerzity i širokou veřejnost a podporujeme studentské projekty.
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 
Objednejte si popularizační přednášky o kosmonautice na vaše letní tábory!
Česká kosmická kancelář nabízí organizátorům letních dětských táborů a příměstských táborů uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
Přehled nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu
 
Hledáme mladé české a slovenské kosmonauty - Expedice Mars 2017
Mladí zájemci o kosmonautiku a moderní vědu ve věku 13-18 let se mohou hlásit až do konce července 2017 do již 14. ročníku mezinárodní dětské a studentské soutěže Expedice Mars, kterou pořádá Dětská tisková agentura společně s Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.expedicemars.eu
 
COPERNICUS MASTERS 2017
Evropská kosmická agentura zve studenty vysokých škol k účasti v soutěži Copernicus Masters 2017, v rámci které jsou hledána nová konstrukční a výrobní řešení malých družic, které by mohly být doplňkem současných misí Sentinel. Konečný termín pro předložení návrhů je 30. červen 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/ESA_Challenge_of_the_Copernicus_Masters_competition_2017
 
SPIN YOUR THESIS! 2018: Výzva pro studentské hypergravitační experimenty na velké centrifuze ESA
ESA vyhlašuje další výzvu pro podávání návrhů studentských experimentů v prostředí hypergavitace v rámci programu Spin Your Thesis! 2018. Vysokoškolští studenti budou mít opět unikátní šanci pracovat na velké centrifuze (LDC) v centru ESA/ESTEC. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis/Spin_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
 
DROP YOUR THESIS! 2018: Připravte studentský projekt pro mikrogravitační prostředí pádové věže ZARM
ESA Education Office nabízí vysokoškolským studentům příležitost k realizaci svého experimentu v prostředí mikrogravitace pádové věže v Centru aplikovaných kosmických technologií a mikrogravitace, ZARM v Brémách. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Drop_Your_Thesis/Drop_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
FLY YOUR THESIS! 2018: Studentské parabolické lety
 
ESA Education vyhlašuje další výzvu vysokoškolským studentům magisterského a doktorandského studia z členských a spolupracujících států ESA pro realizaci svých vědeckých a technologických experimentů v prostředí mikrogravitace během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 10. září 2017.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Fly_Your_Thesis/Call_for_proposals_Fly_Your_Thesis!_2018
Astronomický tábor 2017: Vesmírná odysea – Epsilon Eridani
Astronomický a kosmonautický tábor v Orlických horách je už téměř tradicí. Letos za hvězdami, tajemstvím vesmíru, krásnou přírodou a dobrodružstvím pojedeme už podeváté. A podruhé přitom na chatu Hradečanka ve Zdobnici v Orlických horách, která se nám loni tolik osvědčila. 
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://mladez.astro.cz/?p=1973
Letní tábory na hvězdárně v Karlových Varech
Prázdninové astronomické tábory pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování mlhovin, planet a dalších vesmírných objektů. Všechny objekty si účastníci tábora zkusí vyfotografovat a se získanými daty budou dále pracovat. Maximální kapacita tábora je 12 dětí. Ubytování je zajištěno ve stanové základně postavené přímo v areálu, stravování probíhá v objektu hvězdárny.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://astropatrola.cz/tabory-objednavka.htm
Fotosoutěž "Krtek a vesmír"
Projekt „Do kosmu s Krtkem 2018“ vyhlašuje fotografickou soutěž „Krtek a vesmír“. Tématem soutěžních fotografií bude loutka Krtka (látková, dřevěná, případně z jiných materiálů, nikoliv kreslená) ve spojitosti s jakýmkoliv libovolným tématem vesmíru a kosmonautiky. Způsob vytvoření soutěžní fotografie je bez jakéhokoliv omezení, počítačové úpravy soutěžních fotografií jsou povoleny. Fotografická soutěž „Krtek a vesmír“ je otevřena všem zájemcům bez omezení věku.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/krtekvkosmu/ (Facebook!)
Vesmírný Tábor 2017
Město Tábor zve všechny zájemce z Tábora a okolí bez omezení věku k účasti na celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii.
Přednášky se uskuteční 1x měsíčně v podvečerních hodinách na Hvězdárně Tábor, přednášejícími budou Dušan Majer, Jiří Grygar, Miloš Tichý, Milan Halousek, Lumír Honzík, Pavel Suchan, Jana Kvíderová a Ivo Míček.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/vesmirnytabor/ (Facebook!)
MegaEvent - Vesmírná keš (Geocaching)
MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geocaching s astronomií, kosmonautikou (bez které by ze své podstaty nemohl ani existovat) a 100. výročím České astronomické společnosti. Stovka geokeší vytvoří v české krajině virtuální nápis "100. ČAS 1917", kdy každá keš bude věnována jednomu z českých astronomů. Na závěr proběhne 9. září 2017 společné setkání s astronomickým a geocachingovým programem v prostoru Ondřejovské observatoře.
Těšíme se na astronomické kačery! Logovat se můžete přímo na webu keše na adrese https://coord.info/GC6XA56
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.cas100geo.cz/