Česká stopa ve vesmíru

Tehdejší Československo se stalo v roce 1978 třetím státem světa, který měl ve vesmíru svého občana. Kosmonaut Vladimír Remek je ale pouze jednou českou stopou ve vesmíru. Těmi dalšími mohou být například i američtí astronauté Eugene Cernan, Jim Lovell nebo John Blaha, kteří se chlubí svými českými (respektive česko-slovenskými) kořeny.

Další stopy ve vesmíru zanechali čeští vědci, kteří se významně zapsali do historie poznávání kosmu - Zdeněk Kopal, Petr Jakeš, Luboš Kohoutek a mnoho dalších. Naší vesmírnou stopou mohou být i družice Magion nebo Mimosa, či detektory kosmického záření DOSIS na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

Ale proč by se mezi stopy, které zanechali Češi v historii dobývání kosmu, nemohla zařadit třeba i Dvořákova Novosvětská symfonie, kterou si pro uklidnění pouštěla posádka Apollo-11 při svém pobytu na měsíčním povrchu? Nebo americký astronaut Andrew Feustel s českými předky své manželky, který s sebou do vesmíru vzal básnickou sbírku Písně kosmické od Jana Nerudy a celosvětově oblíbenou postavičku Krtečka?

Českých stop ve vesmíru je mnoho, přesto se budeme těšit z každé další, která přibude.