Vzdělávací a popularizační program "DO KOSMU S KRTKEM"

 

 

Krtek astronaut

Známou českou pohádkovou postavičku vzal s sebou poprvé do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel v roce 2011, podruhé potom v roce 2018.

 

Jak to všechno vzniklo

Říká se "za vším hledej ženu" a v tomto příběhu je to doslovná pravda. S nápadem, že by Andrew Feustel mohl vzít do vesmíru něco českého, přišla už v roce 2008 jeho manželka Indira Feustelová. Ta má českou maminku, nyní žijící v Kanadě, ale pocházející z jihomoravského Znojma. A právě paní Indira požádala svého manžela, zda by mohl do vesmíru vzít nějaký předmět, který bude mít vztah k České republice.

V roce 2009, při prvním letu na oběžnou dráhu Země, měl tedy Andrew Feustel s sebou v kabině amerického raketoplánu Atlantis básnickou sbírku Jana Nerudy „Písně kosmické“. A při jeho druhém a třetím startu to byl právě náš plyšový Krteček.

S letem Krtka do vesmíru vznikl ve spolupráci Amerického centra Velvyslanectví USA v Praze, Astronomického ústavu AV ČR a České kosmické kanceláře vzdělávací projekt „Do kosmu s Krtkem“, v němž pohádková postavička Krtka astronauta přitáhne děti k zájmu o vesmír a kosmonautiku a propojí tak dětský pohádkový svět se světem složitých vesmírných technologií.

 

Do kosmu s Krtkem 2011

Devatenácti centimetrová figurka, která v roce 2011 letěla na palubě raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, byla vyrobena tak, aby splňovala velmi přísné bezpečnostní podmínky americké kosmické agentury NASA. Byla lehčí než běžná figurka a ušita z nehořlavých materiálů. Kvůli stavu beztíže, kde se všechno vznáší, nesměla mít ani ty drobné kuličky, kterými se plyšáci vystýlají – hrozilo by jejich vdechnutí některým členem posádky. Měla na sobě i pásek suchého zipu, aby Krtek astronaut ve stavu beztíže neodletěl a neztratil se.

Českými dětmi milovaný Krteček byl k cestě do vesmíru vybrán i proto, že již v roce 1965 vznikl film „Krtek a raketa“. V něm jeho autor, výtvarník Zdeněk Miler nechal poprvé seznámit zvědavého Krtečka s kosmickou raketou. Koho by tehdy napadlo, že o 46 let později poletí plyšový Krtek s podobnou raketou do vesmíru doopravdy.

 

Raketoplán Endeavour odstartoval z amerického Kennedyho kosmického střediska na Floridě v pondělí 16. května 2011 a po dvoudenní cestě se připojil k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, létající kolem naší Země ve výšce přibližně 400 kilometrů rychlostí 28 400 km za hodinu. Na palubě ISS prožil náš plyšový astronaut 12 dnů a přistál bezpečně zpátky na Zemi ve středu 1. června 2011. Ve vesmíru prožil spolu se svými kolegy astronauty celkem 15 dnů 17 hodin a 38 minut.

 

V létě roku 2011 navštívil Andrew Feustel s manželkou Indirou a syny Arim a Adenem Českou republiku a v mnoha městech se zúčastnil besed s mladými i staršími zájemci o kosmonautiku. Tisícům nadšených posluchačů představil nejenom slavného Krtka astronauta, ale i kosmonautiku a další moderní vědní obory s kosmonautikou spojené. Rozdal přitom svým obdivovatelům i tisíce autogramů, fotografií a placek s logem vzdělávacího programu „Do kosmu s Krtkem“.

 

Překvapení pro všechny

V programu astronauta Feustela v roce 2011 byla i návštěva pana Zdeňka Milera v sanatoriu v Nové Vsi pod Pleší, kde tvůrce Krtečka žil. Zde bylo odkryto překvapení pro všechny, včetně samotných organizátorů – Andrew Feustel měl s sebou ve vesmíru ještě dalšího malého Krtečka s modro-žlutou čepicí. A toho předal jako svůj osobní dárek panu Milerovi.

V průběhu této návštěvy České republiky obdržel Andrew Feustel nejvyšší vyznamenání Akademie věd České republiky – čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“ za rozvoj vědy, vzdělanosti, kultury a prosazování humanitních idejí. A jeho jméno od té doby nese i planetka z hlavního pásu asteroidů „191282 Feustel“, objevená českými astronomy na jihočeské Kleti.

 

Do kosmu s Krtkem 2018

Podruhé náš Krteček odstartoval do vesmíru ve středu 21. března 2018. Nebyl to ten samý Krtek, jako v roce 2011, ale menší deseticentimetrový Krteček-syn, jak ho mile pojmenoval osobně astronaut Andrew Feustel.

Tentokrát startoval astronaut Feustel v ruské třímístné kosmické lodi Sojuz a malý Krteček mu při startu visel v kabině přímo nad hlavou. Po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur a dvoudenním letu se Sojuz připojil k ISS a Krtečkovi začalo více než půlroční vesmírné dobrodružství. V kosmu nakonec prožil 196 dnů a 18 hodin a naši planetu přitom obletěl 3 152 krát. Přistál spolu se třemi lidskými astronauty ve stepi v Kazachstánu ve čtvrtek 4. října 2018.

 

Znovu do České republiky přijel Andrew Feustel s manželkou Indirou na pozvání Akademie věd na jaře roku 2019. A s oběma vesmírnými Krtky, tím větším z roku 2011 i tím menším z roku 2018, navštívil řadu měst, kde se opět setkal s tisíci mladými nadšenými posluchači jeho vesmírných dobrodružství a příběhů.

Malý Krtek-syn se potom vrátil s panem astronautem a jeho manželkou zpět do Spojených států. Tam jim, na římse krbu jejich rodinného domu v texaském Houstonu, připomíná, že v České republice mají spoustu obdivovatelů a přátel. Větší Krtek astronaut zůstal doma v Česku a téměř nepřetržitě jezdí za dětmi do školek, škol, knihoven a různých klubů, kde jim spolu se svými průvodci vypráví o tajemstvích kosmonautiky a astronomie.

A na závěr ještě připomeňme, že malá útlá knížka krásných básniček Jana Nerudy, kterou měl ve vesmíru Andrew Feustel při své první cestě v roce 2009, je vystavena v Muzeu Vojtěcha Šafaříka v areálu Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Tam se na ní všichni zájemci mohou podívat.

 

Andrew Jay „Drew“ Feustel 

se narodil v roce 1965 v Pensylvánském městě Lancaster na východním pobřeží Spojených států. Později vyrůstal nedaleko Detroitu v městečku Lake Orion, studia ho pak zavedla na Purdue University v americkém státě Indiana a na Queens University v kanadském Ontariu, kde v roce 1995 získal doktorát věd v geofyzice.

Po ukončení studia pracoval krátce jako seismolog pro společnost Engineering Seismology Group v Ontariu a od roku 1997 jako odborník na pozemní i podmořské seismologické programy americké společnosti ExxonMobil Exploration Company.

Na konci července 2000 byl vybrán jako jeden z pěti civilistů mezi sedmnáct nových amerických kandidátů kosmických letů. Na svojí první cestu do vesmíru se připravoval devět následujících roků.

Andrew Feustel je ženatý, s manželkou Indirou mají dva syny – Ariho, který bude vojenským pilotem, a Adena, který studuje medicínu.

Ve vesmíru byl třikrát – celkem ve stavu beztíže prožil 225 dnů (zhruba 7,5 měsíce). Uskutečnil i devět výstupů do volného kosmu – tři při opravě Hubbleova vesmírného teleskopu v roce 2009, a dalších šest při výstavbě a údržbě Mezinárodní vesmírné stanice ISS v roce 2011 a v roce 2018. Při těchto výstupech pracoval v otevřeném vesmíru celkem 61 hodin a 48 minut (více než 2,5 dne!). To ho řadí v historických tabulkách na 3. místo ze všech 232 mužů a žen, kteří ve volném kosmu pracovali.

Od 3. června do 3. října 2018 byl Andrew Feustel velitelem celé Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

(stav k 06/2020)

 

 

 

 

Program "Do kosmu s Krtkem"
Organizační tým programu "Do kosmu s Krtkem"
Školní vzdělávací přednášky
Planetky "Miler" a "Feustel"
Moravská ústředna Brno a Krtek