Milan Halousek (*1961)

 

Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1981. Od roku 2001 je organizátorem v současnosti největší středoevropské konference o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY, určené především amatérským zájemcům o pilotovanou kosmonautiku a moderní trendy dobývání vesmíru. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí.  V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí. V roce 2011 byl jedním z organizátorů projektu „Do kosmu s Krtkem“, při kterém americký astronaut Andrew Feustel vzal s sebou do vesmíru figurku Krtečka a potom jí dovezl do České republiky. 

Je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde vede Centrum studentských aktivit, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu, členem Astronomické společnosti Pardubice a předsedou spolku Kosmos-news

Od roku 1980 uspořádal již více než 800 přednášek a besed o kosmonautice pro děti, studenty a veřejnost, publikoval přes 70 článků v denním tisku, odborných a populárně-vzdělávacích časopisech, natočil přes 50 televizních a více než 200 rozhlasových rozhovorů a komentářů k událostem v kosmonautice.

V roce 2017 byl nominován mezi pětici osobností na "Čestné uznání společnosti Mensa Česká republika" za (citace): "Každoroční inspiraci desítek mladých lidí k tomu, aby se věnovali svým snům v kosmonautice a příbuzných vědních a technických oborech a reprezentovali tak celosvětově Českou republiku na poli mezinárodní vědecké spolupráce...". Toto ocenění nakonec získal pan profesor Jiří Drahoš.
V roce 2017 obdržel "Čestné uznání Pardubického kraje a Asociace AMAVET" za dlouhodobý přínos při zajišťování Programu vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Pardubickém kraji.
V roce 2015 byl nominován na celostátní "Cenu Ď - 
Dík mecenášům a dobrodincům" za morální vzor v ČR. Toto prestižní oceněním nakonec obdržel pan Karel Gott.

 

KONTAKT