2025: Čestná medaile města Pardubic

Ocenění od "mého" města těší dvojnásob! V pátek 23. května 2025 jsem z rukou primátora Pardubic Jana Nadrchala převzal čestnou stříbrnou „Medaili města Pardubic“ za dlouhodobý přínos k rozvoji města a za inspiraci mladých lidí k lásce k vědě. 

Ocenění od mého rodného města je pro mne, městského patriota, velikou poctou a mimořádnou citovou záležitostí. A zároveň i závazkem do budoucnosti k ještě intenzivnějšímu zapojení do školních i veřejných aktivit mého města. Děkuji …

 
 

„Medaile města Pardubic“ je druhé nejvyšší ocenění, udělované Městem Pardubice svým občanům. Tím úplně nejvyšším je „Čestné občanství“. Za více než 30 roků, co se tato čestná Medaile města uděluje, jí obdrželo 110 pardubických občanů, nebo lidí s Pardubicemi úzce spojených. Udělení této medaile schvaluje Zastupitelstvo města Pardubic.

 
 

Moje jméno se tak dostalo do společnosti osobností, na které jsem dosud jen s obdivem a pokorou shlížel.

Držiteli čestné „Medaile města Pardubic“ jsou například přední pardubičtí i čeští herci Milan Sandhaus, Valérie Kaplanová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Jana Štěpánková nebo Věra Galatíková, žokejové Miloš Svoboda, dvojnásobný vítěz nejtěžšího kontinentálního dostihu Velká pardubická, a Josef Váňa, který Velkou vyhrál osmkrát, ale třeba i Václav Ráliš, legendární dostihový kovář.

Medaili obdržela i celá řada osobností ze sféry sociálních služeb, lékaři, hudebníci, vědci. Mezi oceněnými najdete i jméno ředitelky Základní a praktické školy Svítání a senátorky Miluše Horské, pardubických historiků Jiřího Kotyka a Františka Šebka, nebo malíře, grafika, sochaře a básníka Vojmíra Vokolka

Ale také jméno válečného hrdiny pilota RAF Bohumila Dubce, či odbojáře Jiřího Tamchyny, architektů Miroslava Petráně či Miroslava Řepy, manželů Lukáše a Mariany Smetanových, kteří revitalizují areál pardubických gočárových Automatických mlýnů, nebo úžasného pardubického pernikáře Josefa Janoše.

Nádhernou stříbrnou medaili obdrželi v minulosti také sbormistr Vlastislav Novák, zakladatel Vysokoškolského uměleckého souboru a dětského sboru Iuventus Cantans, fotograf Vladimír David, historik a kronikář pardubického hokeje Milan Černický, či emeritní ředitel pivovaru Pernštejn Ludvík Šťastný, legendární pardubický hokejový útočník Vladimír Martinec, nebo Jiří Razskazov, nakladatel a knihkupec.

Vzdělávání mládeže mezi oceněnými zastupují třeba Josef Kubát, matematik a ředitel pardubického gymnázia Dašická, a Vladimír Vícha, fyzik a pedagog z téhož ústavu.

 
 

 

 

2025: Čestné členství České astronomické společnosti

Na 22. sjezdu České astronomické společnosti, konaném v dubnu 2025 v pražském Planetáriu, jsem byl jmenován jedním z osmi nových čestných členů této téměř 110 roků existující velevážené vědecké společnosti.

Je pro mne velikou ctí zařadit se vedle takových osobností české astronomie, kteří byli ten den jmenováni spolu se mnou, jako jsou pánové prof. Petr Heinzel, jeden z nejvýznamnějších českých astronomů současné doby a dlouholetý předseda ČAS, Mgr. Jiří Dušek, senátor a vůdčí osobnost „Hvězdného stroje na zázraky“, neboli Hvězdárny a planetária Brno, Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel pražského Planetária, pod jehož supermoderní hvězdnou kopulí našla ČAS v posledních letech velice často útočiště, Dr. Tomáš Gráf ze Slezské univerzity v Opavě nebo třeba Vojtěch Sedláček, astronom, předseda správní rady Nadace Olgy Havlové a provozovatel Keplerova muzea v Praze.

Na čestné tabuli předchozích držitelů tohoto ocenění České astronomické společnosti je možné číst i jména takových velikánů československé a české astronomie jako byly a jsou například prof. Zdeněk Kopal, Josef Klepešta, doc. Luboš Perek, dr. Jiří Grygar, dr. Zdeněk Ceplecha, dr. Petr Lála, dr. Luboš Kohoutek, dr. Zdeněk Sekanina, Pavel Suchan, dr. Eva Marková, doc. Josip Kleczek, prof. Zdeněk Mikulášek či prof. Miloslav Druckmüller. Ale i americký astronaut s česko-slovenskými předky Eugene Cernan, nebo národní velikán Jára Cimrman, jehož jmenování jsem mohl na sjezdu ČAS v roce 2017, jako předseda volební komise, osobně vyhlásit.

Celkem Česká astronomická společnost jmenovala od roku 1917 již 87 svých Čestných členů, a mé jméno se nyní zařadilo mezi ně. A jak jsem již řekl při jmenovacím ceremoniálu na Sjezdu ČAS v pražském Planetáriu, budu se i nadále snažit těm do vesmíru zahleděným astronomům „pašovat“ do jejich práce věci tak (s)prostě pozemské, jako jsou rakety a kosmonautika…

Čestní členové ČAS

 

 

2022: Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 2. stupně za významnou vzdělávací činnost

Je pro mne velkou ctí a závazkem, že jsem mohl 25. srpna 2022 z rukou ministra školství Vladimíra Balaše převzít nejvyšší ocenění MŠMT – Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 2. stupně za významnou pedagogickou, výchovnou a vědeckou činnost vykonávanou v oblasti školství, mládeže nebo tělovýchovy.

Medaili, která je nejvyšším oceněním v oblasti vzdělávání a výchovy obdrželo ve Valdštejnské zahradě českého Senátu celkem 38 mužů a žen, kteří se většinou celoživotně věnují vzdělávání mladé české generace, pedagogické, výchovné, vědecké či umělecké práci.

Toto ocenění je pro mne i velkým závazkem, že se budu snažit i v dalších dnech, měsících a letech ukazovat především dětem a mládeži krásy vesmíru a kosmonautiky. Že je budu vést k zájmu o přírodní i technické vědy, k zájmu o vše, co se děje kolem nás na Zemi i ve vesmíru. A je symbolické, že jsem tuto čestnou medaili obdržel přesně v den narozenin astronauta Andrewa Feustela, s nímž jsou naše vzdělávací programy s Krtkem-astronautem velice těsně svázány.“

Medaile MŠMT se udělují od roku 1997 za významnou a dlouhodobou práci, dlouhodobé a vynikající působení v resortu školství nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice. Medaile se udělují ve dvou stupních, a sice 1. stupně (stříbrná) a 2. stupně (bronzová). O udělení medaile rozhoduje ministr školství na základě došlých návrhů.

Medaile MŠMTOcenění 2022
(Foto: MŠMT)

 

 

2017: Nominace na Čestné uznání společnosti MENSA ČR za rok 2017

S velikým potěšením a pokorou jsem přijal od společnosti Mensa Česká republika nominaci na Čestné uznání za rok 2017 za (cituji): "Každoroční inspiraci desítek mladých lidí k tomu, aby se věnovali svým snům v kosmonautice a příbuzných vědních a technických oborech a reprezentovali tak celosvětově Českou republiku na poli mezinárodní vědecké spolupráce...".
Bylo pro mne velkou ctí být v sobotu 10.června 2017 v Praze ve společnosti dalších čtyř nominovaných osobností z vědeckého sféry, a to včetně pana profesora Jiřího Drahoše, bývalého předsedy Akademie věd ČR a aktuálně jednoho z kandidátů na presidenta ČR - ten Čestné uznání Mensy ČR na rok 2017 obdržel.

Mensa je celosvětová organizace založená v roce 1946 v Oxfordu. Nyní má ve více než 100 zemích světa přes 130 tisíc členů. Mensa ČR byla založena na jaře roku 1989 a sdružuje přes 4.700 dětských i dospělých členů s ověřenou inteligencí nad úrovní horních 2% populace. Hlavním cílem Mensy je zkoumat a rozvíjet lidskou inteligenci.
Čestným uznáním Mensa ČR každoročně oceňuje osobnost z libovolné oblasti společenského života za významný přínos inteligenci národa, propagaci duševní kultury a šíření dobrého jména České republiky ve světě (citace stanov). 
V předcházejících sedmi ročnících byly na Čestné uznání Mensy ČR nominování například také astronom Luboš Kohoutek, chemik Antonín Holý, cestovatel Miroslav Zikmund, matematik Miloslav Druckmüller, matematik Milan Hejný, psychiatr Cyril Höschl, astronom Luboš Perek, biochemička Helena Illnerová, astrofyzik Jiří Grygar, architekt Jan Kaplický a mnoho dalších významných osobností vědeckého a společenského života České republiky. 

https://www.mensa.cz/mensa/cestne-uznani/

  

 

2017: Čestné uznání Pardubického kraje a Asociace AMAVET

 

2015: Nominace na celostátní "CENU Ď - Dík mecenášům a dobrodincům"
za morální vzor v ČR

Hlavní ocenění při slavnostním setkání ve Státní opeře Praha převzali dne 15. června 2015
pan Karel Gott a pan generálmajor Josef Šíba

 https://www.cena-d.cz