Plyšový Krtek z Moravské ústředny BRNO pro NASA

aneb „Příběh o vzniku plyšového maňáska Krteček dle originální předlohy Zdeňka Milera

 

10. 11. 2010 by byl normálním pracovním dnem, nebýt trošku „zvláštního telefonátu“ z Amerického centra, Velvyslanectví Spojených států v Praze, potažmo Astronomického ústavu AV ČR. Dva pro mě do té doby neznámí pánové Miroslav Konvalina a Pavel Suchan hledali, kdeže se vyrábí český plyšový Krteček podle originální předlohy Zdeňka Milera, kterého chtěli poslat do NASA jednomu z amerických astronautů.  Odůvodnili to tím, že Krtečka si vybrala rodina astronauta Andrewa Feustela, která má kořeny v České republice.

 

Shodli se na tom, že ho považují za nejlepšího vyslance České republiky pro historicky poslední let raketoplánu Endeavour. Andrew Feustel si ho chce přibalit mezi několik málo věcí, které si může vzít na oběžnou dráhu, do osobního balíčku astronauta. Krteček má přinést jeho misi štěstí, ale zejména ji propojit s českými dětmi a lidmi z České republiky jako dík za krásné přijetí, které se Feustelovým dostalo při jejich poslední návštěvě v Česku v roce 2009.

Bylo nám jasné, že to nebude jen tak obyčejný Krtek, kterých vyrábíme statisíce, ale speciální, podle zadání NASA, ale stále odpovídající představám Zdeňka Milera. Plyšový Krtek musí samozřejmě vyhovovat předpisům NASA a zároveň představám autorů tohoto zadání. Tj. rozměr musí odpovídat velikosti osobního zavazadla kosmonauta, materiály musí splňovat požadavky na nehořlavost.

I když samotný let byl ještě daleko, pánové Konvalina a Suchan tlumočili přání z Houstonu, že vzorek musí odletět do zámoří prakticky ihned, aby se stihly interní termíny NASA. To jestli NASA schválí účast českého Krtka v americkém raketoplánu bylo v tu dobu samozřejmě „ve hvězdách“. Nechali jsme se ale strhnout povzbudivými zprávami od Feustelových a nadšením pro věc obou českých zprostředkovatelů tohoto nápadu.

Přes zvláštní zadání bylo naše rozhodnutí okamžité! Jakmile jsme se dozvěděli o souhlasu pana Milera, byla to pro nás výzva, která se nedala odmítnout z mnoha důvodů:

Krteček působí v dnešním uspěchaném a mnohdy agresivním světě jako posel dobrých vlastností, které se z dnešního hektického života mnohdy vytrácejí. Filmy pana Milera jsou svým zpracováním a jazykovou neutrálností srozumitelné dětem na celém světě bez nutnosti dabingu. Témata jsou nadčasová, srozumitelná a nesmírně milá.

Podle zájmu o plyšové Krtečky, který můžeme za 26 let spolupráce s panem Milerem objektivně posoudit ve více než 15 zemích světa, je tato postavička důstojným velvyslancem naší země a jeho autora. To ostatně potvrdil také poslední velký úspěch Krtečka na výstavě EXPO v Šanghaji.

Shodou okolností se několikrát odkládaný let raketoplánu také trefil do několika významných dat vážících se ke Krtečkovi. V roce 2011 oslaví pan Zdeněk Miler dvě kulatá výročí. V únoru to byly 90. narozeniny autora a v závěru roku 55. narozeniny Krtečka.

Zpět ale ke vzniku plyšového Krtečka pro astronauta Andrew Feustela.

Plyšové Krtečky vyrábíme v brněnském družstvu umělecké výroby již 26 let, ale v licenční smlouvě chybí zmínka o oběžné dráze a okolním vesmíru i o speciálních úpravách pro let v raketoplánu. Prvním úkolem tedy bylo zajistit souhlas pana Milera a následně korektury upraveného Krtečka. Po sérii telefonátů a e-mailů se podařilo rychle dořešit všechny smluvní detaily a mohla začít vlastní výroba vzorku.

 

Při realizaci jsme vycházeli z existujících vzorů, které naše designérky upravily do požadované velikosti, tvaru a funkčnosti. Následovala elektronická korektura a 12. 11. 2010 odjel Krtek pro NASA do Prahy k „předletové přípravě“ na cestu do USA. Za několik dní už nám pánové Konvalina a Suchan poslali první fotografii Krtečka, jak se na americké astronauty usmívá z paluby trenažéru raketoplánu v Houstonu.

Věříme, že vše dobře dopadne a splní se tak možná část jednoho z prvních příběhů pana Milera o „Krtkovi a raketě“.

Jménem Moravské ústředny Brno nás těší, že jsme mohli být nápomocni splnění pohádkového příběhu našeho dlouholetého přítele a jeho autora.

 

Blahoslav Dobeš, MUBrno
V Brně 28. 2. 2011

 

 

 

 

 

Program "Do kosmu s Krtkem"
Organizační tým programu "Do kosmu s Krtkem"
Školní vzdělávací přednášky
Planetky "Miler" a "Feustel"
Moravská ústředna Brno a Krtek