Umělé inteligence ve vesmírných programech

Roboti a umělá inteligence jsou s vesmírem a kosmonautikou spojováni od nepaměti. Již autoři sci-fi literatury pracovali v některých svých dílech s pozemskou i mimozemskou umělou inteligencí a robotickými stroji, někdy i humanoidního vzhledu.
Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS pomáhá lidské posádce několik více či méně složitých strojů s implementovaným „vlastním myšlením“. Tím nejsložitějším robotem byl určitě americký Robonaut, který byl na ISS testován mezi roky 2011 až 2018. A v létě roku 2019 pracoval krátce v ruském segmentu ISS i 180 cm vysoký humanoidní robot Fjodor, varianta ruského vojenského a záchranářského robota. A za několik let rozšíří posádku i velká robotka Valkyria s výrazným dekoltem.
Posádce ale při jejich práci pomáhají i další malí robotičtí pomocníci – evropský Cimon, japonský Kirobo nebo americké Astrovčely Bumble, Honey a Queen.
Stroje s částečnou umělou inteligencí jsou v kosmonautice využívány již dlouho. Připomeňme si například sovětské Lunochody, nebo americké sondy zkoumající Mars.

Historii i budoucnost kosmonautiky spojenou s inteligentními roboty představí na přednášce Milan Halousek z České astronomické společnosti.