Hvězdná válka? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku

Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejenom miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru.

Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici? A nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky připravované mezinárodní projekty, jako je například rusko-evropská mise ExoMars, či rusko-americká mise Venera-D, která má zkoumat Venuši.
Jak se k válečnému konfliktu postavila Čína, bude nadále spolupracovat s Ruskem, nebo bude v kosmonautice hledat jiného strategického partnera? A jak pomáhají bojujícím Ukrajincům soukromé společnosti zabývající se satelitním snímkováním? A jak to bylo s ruskou kosmickou posádkou v kombinézách v ukrajinských barvách?
A kdo je Dmitrij Rogozin, který píše spoustu arogantních a provokativních tweetů o „imperialistických štváčích“ a o tom, že Rusové nechají spadnou vesmírnou stanici Američanům na hlavu?

Na tyto, a řadu dalších otázek spojených s válkou na Ukrajině a kosmonautikou vám na přednášce odpoví Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.