Aktuální vzdělávací programy - září 2019

 
 
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS
upozorňují na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 

 
Objednejte si vzdělávací přednášky o kosmonautice, vědě a technice pro vaše žáky a studenty!
 
Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS i nadále nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí, včetně letních dětských a příměstských táborů, uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
 
Krtečkova cesta do vesmíru (Povídání o tom, jak a proč lidé létají do vesmíru, doprovází Krteček, který byl v kosmu v roce 2011 s americkým astronautem A.Feustelem) - přednáška/beseda pro předškolní děti a děti 1.-4. třídy ZŠ 
Kosmonautika a my (Proč lidé létají do vesmíru, jak tam žijí a pracují a jak kosmonautika pomáhá lidem na Zemi v jejich každodenním životě) - přednáška pro děti 5.-9.třídy ZŠ a studenty SŠ a G
Nové výzvy pro budoucí dobyvatele vesmíru (Co nás čeká v kosmonautice v příštích letech? Jaké výzvy budou stát před dnešními studenty, kteří jednou budou už běžně létat do vesmíru?)
Zvířátka ve službách kosmonautiky (Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3. listopadu 1957. Následovalo jí mnoho dalších pejsků i jiných zvířátek.)
Vesmírné cesty nad našimi hlavami (V jaké výšce létá Mezinárodní vesmírná stanice? A v jaké družice navigačního systému? Jaké přetížení zažívají lidé v kabinách vesmírných plavidel při startu...?)
Život na kosmické stanici (Co všechno lidé v kosmické laboratoři dělají a čím tam vyplňují svůj den?)
Cesta na Mars (Lidé tam poletí poprvé kolem roku 2035. Ale již dnes se na to musíme začít připravovat.)
Povídání o Zemi - pohledy z vesmíru (Naše planeta je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Pojďme se podívat na naši planetu shora, kdy mnoho běžně známých míst dostává úplně nové rozměry.)

V letošním roce jsme uspořádali již 101 přednášek, s celkovou účastí 4.897 posluchačů (průměr 48 posluchačů na jednu přednášku), většinou žáků a studentů.
Přehled všech nabízených přednášek najdete na adrese https://ww w.halousek.eu

ZAREGISTRUJTE SI TERMÍNY PŘEDNÁŠEK PRO VAŠE ŽÁKY A STUDENTY NA PODZIMNÍ MĚSÍCE ROKU 2019 JIŽ TEĎ! 
Pojmenuj exoplanetu!
Poprvé v historii mohou Češi vymyslet oficiální název pro planetu, která se nachází mimo náš solární systém, tzv. exoplanetu. Mezinárodní astronomická unie, jíž je Česká republika členem, připravila při výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal „přidělenu“ jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat. Uzávěrka zasílání návrhů je 30. září 2019.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy, veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/pojmenuj-exoplanetu/uvodni-info/
 

 
ESERO Czech: Czech Space Week 2019
CSW je zpět! Během jednoho podzimního týdne oslavíme další rok členství České republiky v Evropské kosmické agentuře ESA. S významnými partnery připravujeme řadu workshopů, přednášek a konferencí. Nenechte si jej opět ujít! Termín konání: 11. - 15. listopadu 2019
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://esero.scientica.cz/akce
 

 
ESERO Czech: Astro Pi Challenge - pošli svůj kód do vesmíru!
Sedni s kamarády k počítači a naprogramujte spolu experiment, který poběží na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Pokud nemáš s programováním žádné zkušenosti, nevadí! Tato challenge myslí na vše!
Žákům nabízí jedinečnou příležitost provádět, s pomocí počítačů Raspberry Pi (Astro Pi), experimenty v prostředí mikrogravitace - na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Ed a Izzy, dva počítače Astro Pi, jsou vybavené sadou senzorů monitorující prostředí a (infra)kamerami.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:https://esero.scientica.cz/articles/view/128
 

 
Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA
Staňte se mladými vesmírnými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA! Zapojte svojí kreativitu, využijte své znalosti z fyziky, matematiky či biologie a naplánujte kosmický domov budoucích generací. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa. Soutěžní práce mladých studentských architektů a techniků bude možné posílat organizátorům soutěže od 1. prosince 2019

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese: https://space.nss.org/settlement/nasa/Contest/
 

 
CubeSats - Fly Your Satellite!
ESA vyzývá univerzitní studentské týmy z  členských států ESA aby navrhli a přihlásili svůj satelit do dalšího ročníku programu „Fly Your Satellite!“. Uzávěrka pro předkládání návrhů je 13. října 2019.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/CubeSats_-_Fly_Your_Satellite/Fly_Your_Satellite!_3_call_for_proposals
 

 
Nový on-line kurz "Echoes in Space"
ESA oznamuje otevření nového on-line kurzu „Echoes in Space", který bude zájemcům zdarma přístupný od září 2019. Účastníci obdrží certifikát o absolvování kurzu.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://eo-college.org/landingpage/
 

 
2019-2020: Vzdělávací programy ESA-Education
ESA Education s potěšením oznamuje zahájení pěti školních projektů zaměřených na studenty základních a středních škol, které proběhnou ve školním roce 2019–2020. Cílem těchto vzdělávacích iniciativ je pomoci mladým lidem zvýšit jejich gramotnost a kompetence v oborech STEM (věda, technologie, strojírenství, matematika) a stimulovat kreativitu studentů a kritické myšlení.
Podrobnosti k jednotlivým projektům - European Astro Pi Challenge, Climate detectives, Cansat, Moon Camp a Mission X: Train like an astronaut - najdou zájemci na stránkách ESA.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/2019-20_ESA_Education_School_Projects
 

 
Rocket and Balloon Experiments for University Students
Švédský národní kosmický výbor a Německá kosmická agentura ve spolupráci s ESA vyhlašují další kolo výzev, pro vysokoškolské studenty k podávání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka podávání návrhů je 14. října 2019.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://rexusbexus.net/
 

 
Pošli své jméno na Mars!
V roce 2020 se k Marsu vydá vozítko, které na své palubě poveze i náklad jmen. Jedno z nich může být i vaše.
Stačí nejpozději do 30. září 2019 vyplnit jednoduchý formulář na webových stránkách NASA. Data se jmény se následně nahrají do paměti stroje, který bude ke konci příštího roku vyslán na svou cestu k Rudé planetě.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/
 

 
Spin Your Thesis! 2020 - výzva k předkládání projektů pro rok 2020
Spin Your Thesis! (SYT) program ESA Academy nabízí studentům magisterského a doktorandského studia možnost navrhnout, vytvořit a otestovat vlastní hypergravitační experiment v na velké centrifuze LDC ve středisku ESA-ESTEC. LDC je schopna simulovat gravitační sílu až 20 krát větší, než jakou prožíváme na zemském povrchu.
Uzávěrka přihlášek experimentů je 2. prosince 2019.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis/Spin_Your_Thesis!_2020_call_for_proposals
 

 
Drop Your Thesis! Výzvy k předkládání návrhů pro rok 2020
Program ESA Academy nabízí univerzitním studentům možnost realizovat svůj experiment v prostředí mikrogravitace v pádové věži Drop Tower Facility v Brémách.
Uzávěrka přihlášek experimentů je 20. října 2019.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Drop_Your_Thesis/Take_your_research_to_a_higher_level
 

 
Cena Antonína Vítka za významnou činnost v oboru popularizace kosmonautiky pro rok 2019 byla udělena Luboši Perkovi
Čestná cena byla zřízena Astronautickou sekcí České astronomické společnosti a je každoročně udělována za významnou činnost popularizátorům kosmonautiky a vědních oborů s kosmonautikou souvisejících. Za rok 2019 tuto cenu obdržel pan Luboš Perek, nestor československé kosmické diplomacie, u příležitosti jeho 100. narozenin za jeho celoživotní práci v oblasti kosmické tříště, geostacionární dráhy a kosmického práva. Dále za podporu a popularizaci československé i světové kosmonautiky a za osobní odvahu, když jako jediný oficiální zástupce tehdejší československé politické a vědecké scény byl ochoten v roce 1974 přijmout amerického astronauta česko-slovenského původu Eugene Cernana, velitele mise Apollo 17, a přijmout od něj československou vlaječku, kterou měl s sebou na Měsíci. A potom tuto vlaječku a další materiály, uschovat a uchovat před státní mocí až do roku 1989.
 

 
Zapište si do diáře: KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční 1. - 3. května 2020
Jubilejní, již dvacátý ročník největšího amatérského středoevropského setkání zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích.
Pro účastníky bude připravena více než desítka přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání akce.
Registrace účastníků bude otevřena od 1. února 2020. Ubytování i stravování zajištěno v místě konání KNP2020.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://knp.kosmo.cz/
 


K odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích
České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů, zasílaných 1x měsíčně e-mailem, se můžete přihlásit na adrese 
halousek@czechspace.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na těchto stránkách
 
 
 
 
https://www.cas100geo.cz/Česká kosmická kancelář je nezisková organizace, která se již od svého vzniku v roce 2003 snaží o rozvoj kosmonautiky v České republice. Naším hlavním cílem je zajistit co největší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných, vývojových a průmyslových pracovišť do mezinárodních kosmických projektů.
Mimo jiné realizujeme i vzdělávací a osvětové akce pro školy, univerzity i širokou veřejnost a podporujeme studentské projekty.
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 
Objednejte si popularizační přednášky o kosmonautice na vaše letní tábory!
Česká kosmická kancelář nabízí organizátorům letních dětských táborů a příměstských táborů uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
Přehled nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu
 
Hledáme mladé české a slovenské kosmonauty - Expedice Mars 2017
Mladí zájemci o kosmonautiku a moderní vědu ve věku 13-18 let se mohou hlásit až do konce července 2017 do již 14. ročníku mezinárodní dětské a studentské soutěže Expedice Mars, kterou pořádá Dětská tisková agentura společně s Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.expedicemars.eu
 
COPERNICUS MASTERS 2017
Evropská kosmická agentura zve studenty vysokých škol k účasti v soutěži Copernicus Masters 2017, v rámci které jsou hledána nová konstrukční a výrobní řešení malých družic, které by mohly být doplňkem současných misí Sentinel. Konečný termín pro předložení návrhů je 30. červen 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/ESA_Challenge_of_the_Copernicus_Masters_competition_2017
 
SPIN YOUR THESIS! 2018: Výzva pro studentské hypergravitační experimenty na velké centrifuze ESA
ESA vyhlašuje další výzvu pro podávání návrhů studentských experimentů v prostředí hypergavitace v rámci programu Spin Your Thesis! 2018. Vysokoškolští studenti budou mít opět unikátní šanci pracovat na velké centrifuze (LDC) v centru ESA/ESTEC. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis/Spin_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
 
DROP YOUR THESIS! 2018: Připravte studentský projekt pro mikrogravitační prostředí pádové věže ZARM
ESA Education Office nabízí vysokoškolským studentům příležitost k realizaci svého experimentu v prostředí mikrogravitace pádové věže v Centru aplikovaných kosmických technologií a mikrogravitace, ZARM v Brémách. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Drop_Your_Thesis/Drop_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
FLY YOUR THESIS! 2018: Studentské parabolické lety
 
ESA Education vyhlašuje další výzvu vysokoškolským studentům magisterského a doktorandského studia z členských a spolupracujících států ESA pro realizaci svých vědeckých a technologických experimentů v prostředí mikrogravitace během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 10. září 2017.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Fly_Your_Thesis/Call_for_proposals_Fly_Your_Thesis!_2018
Astronomický tábor 2017: Vesmírná odysea – Epsilon Eridani
Astronomický a kosmonautický tábor v Orlických horách je už téměř tradicí. Letos za hvězdami, tajemstvím vesmíru, krásnou přírodou a dobrodružstvím pojedeme už podeváté. A podruhé přitom na chatu Hradečanka ve Zdobnici v Orlických horách, která se nám loni tolik osvědčila. 
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://mladez.astro.cz/?p=1973
Letní tábory na hvězdárně v Karlových Varech
Prázdninové astronomické tábory pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování mlhovin, planet a dalších vesmírných objektů. Všechny objekty si účastníci tábora zkusí vyfotografovat a se získanými daty budou dále pracovat. Maximální kapacita tábora je 12 dětí. Ubytování je zajištěno ve stanové základně postavené přímo v areálu, stravování probíhá v objektu hvězdárny.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://astropatrola.cz/tabory-objednavka.htm
Fotosoutěž "Krtek a vesmír"
Projekt „Do kosmu s Krtkem 2018“ vyhlašuje fotografickou soutěž „Krtek a vesmír“. Tématem soutěžních fotografií bude loutka Krtka (látková, dřevěná, případně z jiných materiálů, nikoliv kreslená) ve spojitosti s jakýmkoliv libovolným tématem vesmíru a kosmonautiky. Způsob vytvoření soutěžní fotografie je bez jakéhokoliv omezení, počítačové úpravy soutěžních fotografií jsou povoleny. Fotografická soutěž „Krtek a vesmír“ je otevřena všem zájemcům bez omezení věku.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/krtekvkosmu/ (Facebook!)
Vesmírný Tábor 2017
Město Tábor zve všechny zájemce z Tábora a okolí bez omezení věku k účasti na celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii.
Přednášky se uskuteční 1x měsíčně v podvečerních hodinách na Hvězdárně Tábor, přednášejícími budou Dušan Majer, Jiří Grygar, Miloš Tichý, Milan Halousek, Lumír Honzík, Pavel Suchan, Jana Kvíderová a Ivo Míček.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/vesmirnytabor/ (Facebook!)
MegaEvent - Vesmírná keš (Geocaching)
MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geocaching s astronomií, kosmonautikou (bez které by ze své podstaty nemohl ani existovat) a 100. výročím České astronomické společnosti. Stovka geokeší vytvoří v české krajině virtuální nápis "100. ČAS 1917", kdy každá keš bude věnována jednomu z českých astronomů. Na závěr proběhne 9. září 2017 společné setkání s astronomickým a geocachingovým programem v prostoru Ondřejovské observatoře.
Těšíme se na astronomické kačery! Logovat se můžete přímo na webu keše na adrese https://coord.info/GC6XA56
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.cas100geo.cz/