Aktuální vzdělávací programy - leden 2020

 
 
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS
upozorňují na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 

 
Objednejte si vzdělávací přednášky o kosmonautice, vědě a technice pro vaše žáky a studenty!
 
Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS i nadále nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí, včetně letních dětských a příměstských táborů, uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
 
Krtečkova cesta do vesmíru (Povídání o tom, jak a proč lidé létají do vesmíru, doprovází Krteček, který byl v kosmu v roce 2011 s americkým astronautem A.Feustelem) - přednáška/beseda pro předškolní děti a děti 1.-4. třídy ZŠ 
Kosmonautika a my (Proč lidé létají do vesmíru, jak tam žijí a pracují a jak kosmonautika pomáhá lidem na Zemi v jejich každodenním životě) - přednáška pro děti 5.-9.třídy ZŠ a studenty SŠ a G
Nové výzvy pro budoucí dobyvatele vesmíru (Co nás čeká v kosmonautice v příštích letech? Jaké výzvy budou stát před dnešními studenty, kteří jednou budou už běžně létat do vesmíru?)
Zvířátka ve službách kosmonautiky (Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3. listopadu 1957. Následovalo jí mnoho dalších pejsků i jiných zvířátek.)
Vesmírné cesty nad našimi hlavami (V jaké výšce létá Mezinárodní vesmírná stanice? A v jaké družice navigačního systému? Jaké přetížení zažívají lidé v kabinách vesmírných plavidel při startu...?)
Život na kosmické stanici (Co všechno lidé v kosmické laboratoři dělají a čím tam vyplňují svůj den?)
Cesta na Mars (Lidé tam poletí poprvé kolem roku 2035. Ale již dnes se na to musíme začít připravovat.)
Povídání o Zemi - pohledy z vesmíru (Naše planeta je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Pojďme se podívat na naši planetu shora, kdy mnoho běžně známých míst dostává úplně nové rozměry.)

 
NOVÁ PŘEDNÁŠKA! Před třiceti roky byl na oběžnou dráhu kolem Země vypuštěn Hubbleův vesmírný dalekohled, který lidem ukázal krásy hlubokého kosmu a vědce zavedl až téměř na samý začátek vzniku vesmíru. Přednáška "Hubbleův vesmírný dalekohled - oko do fantastického vesmíru" vás provede na mnoha fotografiích pořízených tímto dalekohledem krásou a zajímavostmi hlubokého vesmíru, ale představí i techniku, která tyto pohledy umožňuje.
 
V roce 2019 jsme uspořádali 134 přednášek, s celkovou účastí 6.932 posluchačů (průměr téměř 52 posluchačů na jednu přednášku), většinou žáků a studentů.
Přehled všech nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu

ZAREGISTRUJTE SI TERMÍNY PŘEDNÁŠEK PRO VAŠE ŽÁKY A STUDENTY NA ZIMNÍ A JARNÍ MĚSÍCE NOVÉHO ROKU 2020 JIŽ TEĎ!


 
Fotografická soutěž Nebeské kouzlení 2019
Knihovna U Mokřinky ve spolupráci s Českou astronomickou společností, pardubickou hvězdárnou, Hvězdárnou Žebrák a fotografem Petrem Horálkem vyhlašují fotografickou soutěž s názvem „Nebeské kouzlení“. Téma, které otevírá všem fotografům nevídané možnosti a hlubokou inspiraci. Fotografie je možné zasílat do 2. února 2020

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://www.astro.cz/clanky/multimedia/startuje-fotograficka-soutez-nebeske-kouzleni.html


 
Výtvarná soutěž Space Gallery - CHEOPS
Chtěli byste vidět své vlastní vesmírné kresby na webu ESA Kids? Tady máš šanci! Každý měsíc se ESA Kids dívá na jiné téma podrobněji - témata zahrnují vše od oběžných drah a planet po astronauty a asteroidy. Tento měsíc je tématem výtvarné soutěže evropský kosmický teleskop CHEOPS, určený k stanovení velikosti známých exoplanet, který umožní odhad jejich hmotnost, hustota, složení a vzniku, který odstartoval 18. prosince 2019 z Evropského kosmodromu v Kourou (https://en.wikipedia.org/wiki/CHEOPS).
Maximální věková hranice tvůrců je 12 roků, své práce (malba, kresba, model, ...) mohou posílat do 31. ledna 2020. Nejlepší příspěvky budou zveřejněny ve vesmírné galerii a celkový vítěz obdrží zvláštní cenu od Evropské kosmické agentury.
 
Určeno pro kategorii: základní škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/kids/en/things_to_do/Space_Gallery_Competition/Current/Competition_Cheops
 

 
EUROPEAN SPACE CAMP 2020
Letní škola pro studenty se zájmem o přírodní vědy, matematiku, fyziku a kosmonautiku ve věku 17 až 20 let se letos koná v termínu 7. - 9. srpna 2020 na Andøya Rocket Range v severním Norsku. Účast včetně ubytování, stravování a zajištění programu je zdarma, studenti si hradí pouze dopravu. Podávání přihlášek je otevřeno od 1. ledna 2020.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.spacecamp.no


 
ESA-ESERO Czech: Pozdravte astronauta na ISS!
Do 20. 3. 2020 mají děti do 14 let možnost napsat pro počítače Astro PI na palubě ISS kratičký program, který spustí LEDkový displej, zobrazí na něm zprávu astronautovi, a s využitím senzoru změří teplotu v modulu Columbus na oběžné dráze Země!
 
Určeno pro kategorii: základní škola
Další informace najdete na adrese: https://esero.sciencein.cz/actual


 
Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!
Zkuste postavit sondu, která obletí celý svět. Není potřeba ani moc peněz nebo složité logistiky, jen musíte mít fištróna...
Jako pikobalón se označuje malá elektronická sonda, zavěšená na obyčejném „party“ balonku. Pokud je skutečně lehká, s pomocí přijímačů na volných nebo radioamatérských vlnách můžeme její let atmosférou sledovat následující desítky hodin. Některým se dokonce podařilo obletět celý svět! A to i několikrát! Start je plánován na pondělí 2. března 2020.
Uzavírka přihlášek je ve středu 19. února 2020.
 
Určeno pro kategorii: základní škola, střední škola, vysoká škola
Další informace najdete na adrese: https://www.hvezdarna.cz/?p=8167


 
e-Technology Lab secondary teacher workshops
Technologické a robotické semináře pro středoškolské učitele z  členských a přidružených států ESA se budou konat v laboratoři e-Technology ve vzdělávacím středisku ESA v Belgii v lednu, únoru a březnu 2020. Tři workshopy o technologiích a robotice pro  učitele středních škol se  budou konat ve dnech 15. – 17. ledna, 5. – 7. února a 9. – 11. března 2020 . Učitelé se mohou přihlásit pouze na jeden ze tří 2,5 denních workshopů. Počet dostupných míst je omezený!
Až do 13. ledna 2020 je možné se hlásit na poslední z seminářů, který se bude konat od 9. do 11. března 2020, ostatní termíny jsou již naplněny a uzavřeny.
Cestovní výdaje vybraných účastníků budou hrazeny ESA až do maximální výše 200 EUR na učitele.
 
Určeno pro kategorii: střední škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/Applications_open_for_new_e-Technology_Lab_secondary_teacher_workshops5
 

 
Moon Camp Discovery
Registrace programu Moon Camp Discovery (začátečnícká úroveň Moon Camp Challenge) je aktuálně otevřena. Staňte se vesmírným inženýrem a zapojte se do budoucnosti průzkumu Měsíce vytvořením jedné součásti základny Měsíce. Předložit svůj projekt Moon Camp Discovery mohou do 31. ledna 2020. Moon Camp Challenge je interdisciplinární školní projekt, který zve studenty ve věku do 18 let, aby se spojili a vytvořili 3D základnu na Měsíci. 
 
Určeno pro kategorii: střední škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/Moon_Camp/Submissions_open_for_Moon_Camp_Discovery
 

 
Clean Space Training Course 2020
Během tohoto čtyřdenního pilotního kurzu se studenti vysokých škol seznámí s přístupy k posouzení dopadů celého životního cyklu vesmírné mise na životní prostředí. Kurz je zaměřen na technologie pro navrhování satelitu, který nebude generovat další trosky, které odstraní ty, které již jsou na oběžné dráze a které budou šetrné k životnímu prostředí.
Uzávěrka přihlášek je 5.ledna 2020.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/ESA_Academy/Applications_now_open_for_first_ESA_Academy_Clean_Space_Training_Course
 


Technology Transfer, Application and Innovation Workshop 2020
Během tohoto čtyřdenního workshopu budou univerzitní studenti seznámeni s různými disciplínami souvisejícími s transferem technologií, aplikacemi a inovacemi. Studenti se seznámí s různými oblastmi, jako je patentování, přenos technologií a aplikací a podnikání. Tyto přednášky jsou doplněny případovou studií založenou na skutečném patentu ESA.
Uzávěrka přihlášek je 3. února 2020
 
 

 
Nové stáže pro vysokoškolské studenty, doktorandy a čerstvé absolventy na rok 2020
ESA v rámci programu Young Graduate Trainee zveřejnila nové nabídky stipendijních stáží pro mladé odborníky z členských zemí. Uzávěrka přihlášek závisí od termínu jejich zveřejnění na webu ESA.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://career2.successfactors.eu/career?company=esa&career_ns=job_listing_summary&navBarLevel=JOB_SEARCH&_s.crb=JvAFdwq3njRciUrkuI8b1r9ztps%3d
 

 
ESA Academy’s Space Systems Engineering Training Course 2020
Studentský kurz zaměřený na inženýring kosmických systémů, určený pro 30 studentů z členských a spolupracujících států ESA, se uskuteční ve dnech 3. - 6. března 2020 ve školícím centru ESA Academy Learning Facility (TLF) v  ESA ESEC-Galaxia , Belgie. Uzávěrka přihlášek je 13. ledna 2020.
 
Určeno pro kategorii: vysoká škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/ESA_Academy/Student_applications_now_open_for_ESA_Academy_s_Space_Systems_Engineering_Training_Course_2020


 
From ideas to satellite concepts with ESA Academy
Sníte o létání satelitu do vesmíru, ale nevíte jak? ESA Education hledá studenty vysokých škol, kteří mají zájem se zúčastnit třetího ročníku semináře ESA Academy věnovaného CubeSatům. Čtyřdenní seminář se bude konat ve dnech 17. až 20. března 2020 ve školicím a vzdělávacím zařízení Akademie ESA v  ESEC- Galaxia v Belgii a je určen vysokoškolským studentským týmům z členských zemí ESA. Uzávěrka přihlášek je 21. ledna 2020.
 
Určeno pro kategorii: vysoká škola
Další informace najdete na adrese: https://www.esa.int/Education/ESA_Academy/From_ideas_to_satellite_concepts_with_ESA_Academy
 


Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA
Staňte se mladými vesmírnými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA! Zapojte svojí kreativitu, využijte své znalosti z fyziky, matematiky či biologie a naplánujte kosmický domov budoucích generací. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa. Soutěžní práce mladých studentských architektů a techniků bude možné posílat organizátorům soutěže od 1. prosince 2019

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese: https://space.nss.org/settlement/nasa/Contest/
 

 
Zapište si do diáře: KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční 1. - 3. května 2020
Jubilejní, již dvacátý ročník největšího amatérského středoevropského setkání zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích.
Pro účastníky bude připravena více než desítka přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání akce.
Registrace účastníků bude otevřena od 1. února 2020. Ubytování i stravování zajištěno v místě konání KNP2020.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://knp.kosmo.cz/


 
K odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích
České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů, zasílaných 1x měsíčně e-mailem, se můžete přihlásit na adrese 
halousek@czechspace.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na těchto stránkách
 
https://www.cas100geo.cz/Česká kosmická kancelář je nezisková organizace, která se již od svého vzniku v roce 2003 snaží o rozvoj kosmonautiky v České republice. Naším hlavním cílem je zajistit co největší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných, vývojových a průmyslových pracovišť do mezinárodních kosmických projektů.
Mimo jiné realizujeme i vzdělávací a osvětové akce pro školy, univerzity i širokou veřejnost a podporujeme studentské projekty.
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 
Objednejte si popularizační přednášky o kosmonautice na vaše letní tábory!
Česká kosmická kancelář nabízí organizátorům letních dětských táborů a příměstských táborů uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
Přehled nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu
 
Hledáme mladé české a slovenské kosmonauty - Expedice Mars 2017
Mladí zájemci o kosmonautiku a moderní vědu ve věku 13-18 let se mohou hlásit až do konce července 2017 do již 14. ročníku mezinárodní dětské a studentské soutěže Expedice Mars, kterou pořádá Dětská tisková agentura společně s Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.expedicemars.eu
 
COPERNICUS MASTERS 2017
Evropská kosmická agentura zve studenty vysokých škol k účasti v soutěži Copernicus Masters 2017, v rámci které jsou hledána nová konstrukční a výrobní řešení malých družic, které by mohly být doplňkem současných misí Sentinel. Konečný termín pro předložení návrhů je 30. červen 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/ESA_Challenge_of_the_Copernicus_Masters_competition_2017
 
SPIN YOUR THESIS! 2018: Výzva pro studentské hypergravitační experimenty na velké centrifuze ESA
ESA vyhlašuje další výzvu pro podávání návrhů studentských experimentů v prostředí hypergavitace v rámci programu Spin Your Thesis! 2018. Vysokoškolští studenti budou mít opět unikátní šanci pracovat na velké centrifuze (LDC) v centru ESA/ESTEC. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis/Spin_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
 
DROP YOUR THESIS! 2018: Připravte studentský projekt pro mikrogravitační prostředí pádové věže ZARM
ESA Education Office nabízí vysokoškolským studentům příležitost k realizaci svého experimentu v prostředí mikrogravitace pádové věže v Centru aplikovaných kosmických technologií a mikrogravitace, ZARM v Brémách. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Drop_Your_Thesis/Drop_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
FLY YOUR THESIS! 2018: Studentské parabolické lety
 
ESA Education vyhlašuje další výzvu vysokoškolským studentům magisterského a doktorandského studia z členských a spolupracujících států ESA pro realizaci svých vědeckých a technologických experimentů v prostředí mikrogravitace během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 10. září 2017.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Fly_Your_Thesis/Call_for_proposals_Fly_Your_Thesis!_2018
Astronomický tábor 2017: Vesmírná odysea – Epsilon Eridani
Astronomický a kosmonautický tábor v Orlických horách je už téměř tradicí. Letos za hvězdami, tajemstvím vesmíru, krásnou přírodou a dobrodružstvím pojedeme už podeváté. A podruhé přitom na chatu Hradečanka ve Zdobnici v Orlických horách, která se nám loni tolik osvědčila. 
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://mladez.astro.cz/?p=1973
Letní tábory na hvězdárně v Karlových Varech
Prázdninové astronomické tábory pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování mlhovin, planet a dalších vesmírných objektů. Všechny objekty si účastníci tábora zkusí vyfotografovat a se získanými daty budou dále pracovat. Maximální kapacita tábora je 12 dětí. Ubytování je zajištěno ve stanové základně postavené přímo v areálu, stravování probíhá v objektu hvězdárny.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://astropatrola.cz/tabory-objednavka.htm
Fotosoutěž "Krtek a vesmír"
Projekt „Do kosmu s Krtkem 2018“ vyhlašuje fotografickou soutěž „Krtek a vesmír“. Tématem soutěžních fotografií bude loutka Krtka (látková, dřevěná, případně z jiných materiálů, nikoliv kreslená) ve spojitosti s jakýmkoliv libovolným tématem vesmíru a kosmonautiky. Způsob vytvoření soutěžní fotografie je bez jakéhokoliv omezení, počítačové úpravy soutěžních fotografií jsou povoleny. Fotografická soutěž „Krtek a vesmír“ je otevřena všem zájemcům bez omezení věku.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/krtekvkosmu/ (Facebook!)
Vesmírný Tábor 2017
Město Tábor zve všechny zájemce z Tábora a okolí bez omezení věku k účasti na celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii.
Přednášky se uskuteční 1x měsíčně v podvečerních hodinách na Hvězdárně Tábor, přednášejícími budou Dušan Majer, Jiří Grygar, Miloš Tichý, Milan Halousek, Lumír Honzík, Pavel Suchan, Jana Kvíderová a Ivo Míček.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/vesmirnytabor/ (Facebook!)
MegaEvent - Vesmírná keš (Geocaching)
MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geocaching s astronomií, kosmonautikou (bez které by ze své podstaty nemohl ani existovat) a 100. výročím České astronomické společnosti. Stovka geokeší vytvoří v české krajině virtuální nápis "100. ČAS 1917", kdy každá keš bude věnována jednomu z českých astronomů. Na závěr proběhne 9. září 2017 společné setkání s astronomickým a geocachingovým programem v prostoru Ondřejovské observatoře.
Těšíme se na astronomické kačery! Logovat se můžete přímo na webu keše na adrese https://coord.info/GC6XA56
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.cas100geo.cz/