Aktuální vzdělávací programy - listopad 2019

 
 
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS
upozorňují na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 

 
Objednejte si vzdělávací přednášky o kosmonautice, vědě a technice pro vaše žáky a studenty!
 
Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS i nadále nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí, včetně letních dětských a příměstských táborů, uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
 
Krtečkova cesta do vesmíru (Povídání o tom, jak a proč lidé létají do vesmíru, doprovází Krteček, který byl v kosmu v roce 2011 s americkým astronautem A.Feustelem) - přednáška/beseda pro předškolní děti a děti 1.-4. třídy ZŠ 
Kosmonautika a my (Proč lidé létají do vesmíru, jak tam žijí a pracují a jak kosmonautika pomáhá lidem na Zemi v jejich každodenním životě) - přednáška pro děti 5.-9.třídy ZŠ a studenty SŠ a G
Nové výzvy pro budoucí dobyvatele vesmíru (Co nás čeká v kosmonautice v příštích letech? Jaké výzvy budou stát před dnešními studenty, kteří jednou budou už běžně létat do vesmíru?)
Zvířátka ve službách kosmonautiky (Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3. listopadu 1957. Následovalo jí mnoho dalších pejsků i jiných zvířátek.)
Vesmírné cesty nad našimi hlavami (V jaké výšce létá Mezinárodní vesmírná stanice? A v jaké družice navigačního systému? Jaké přetížení zažívají lidé v kabinách vesmírných plavidel při startu...?)
Život na kosmické stanici (Co všechno lidé v kosmické laboratoři dělají a čím tam vyplňují svůj den?)
Cesta na Mars (Lidé tam poletí poprvé kolem roku 2035. Ale již dnes se na to musíme začít připravovat.)
Povídání o Zemi - pohledy z vesmíru (Naše planeta je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Pojďme se podívat na naši planetu shora, kdy mnoho běžně známých míst dostává úplně nové rozměry.)


NOVINKA! Příběh legendární mise Apollo 13 - HOUSTONE, MÁME PROBLÉM! Na jaře roku 2020 si připomeneme již 50. výročí dramatického vesmírného letu Apolla 13, který se po výbuchu kyslíkové nádrže stal bitvou o záchranu životů všech tří členů posádky. Přednáška představí příběh, který je známý především z filmového zpracování s Tomem Hanksem v hlavní roli amerického astronauta s českými předky, Jima Lovella.
 
V letošním roce jsme uspořádali již více než 120 přednášek, s celkovou účastí přes 6.300 posluchačů (průměr 50 posluchačů na jednu přednášku), většinou žáků a studentů.
Přehled všech nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu
 
ZAREGISTRUJTE SI TERMÍNY PŘEDNÁŠEK PRO VAŠE ŽÁKY A STUDENTY NA NÁSLEDUJÍCÍ ZIMNÍ A JARNÍ MĚSÍCE JIŽ TEĎ!
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Czech Space Week 2019
Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, kosmickým inkubátorem ESA BIC Prague a dalšími partnery připravuje po vydařeném minulém ročníku Czech Space Year jeho pokračování – Czech Space Week vol.2! Těšit se můžete na plno přednášek, workshopů, konferenci, dny otevřených dveří, ale také koncert filmové hudby nebo promítání sci-fi filmu. Sledujte náš web czechspaceyear.com, objevte chystané události a pojďte si společně užít týden věnovaný kosmu.
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://www.czechspaceyear.com/
 
 
Climate Detectives
Dobrá zpráva pro všechny mladé vědce v oblasti klimatu a klimatických změn! Termín pro 1. fázi školního projektu „Climate Detectives“ byl prodloužen. Týmy studentů ve věku 8 až 15 let mohou až do 14. listopadu 2019 identifikovat klimatický problém, který by chtěli prozkoumat a přijít s plánem jeho řešení.
Určeno pro kategorii: základní škola, střední škola
 
 
ESERO CZECH: KIDS XO - Mise Zero; Posíláme pozdrav astronautům!
Na čtvrtek 14. listopadu jsme pro děti do 14 let v prostorách Deloitte v Praze připravili další akci zaměřenou na programování mikropočítačů na oběžné dráze Země. Akce nese název Kids XO - Mise Zero a pořádáme ji v rámci Českého kosmického týdne (Czech Space Week) spolu s Deloitte Česká republika. Co nás čeká?  Programování kódu, který poletí až do vesmíru!
Určeno pro kategorii: základní škola
 
 
Student Aerospace Challenge 2019-2020
14. ročník studentského programu zaměřeného na návrh kabiny určené pro suborbitální let.
Uzávěrka pro studentské univerzitní týmy (2 až 5 studentů) je 18. listopadu 2019.
Určeno pro kategorii: vysoká škola
 
 
New opportunity for students to learn about spacecraft communications
ESA Education hledá 30 studentů z technických univerzit, kteří by se chtěli seznámit s fascinujícím světem vesmírných komunikací. Workshop se uskuteční 18. až 21. února 2020 ve vzdělávacím středisku ESA ESEC-Galaxia (Belgie, Transinne) a je určen pro univerzitní studenty ve věku 18 až 32 let z členských a spolupracujících zemí ESA. Uzávěrka přihlášek je 9. prosince 2019.
Určeno pro kategorii: vysoká škola
 
 
Fotografická soutěž Nebeské kouzlení 2019
Knihovna U Mokřinky ve spolupráci s Českou astronomickou společností, pardubickou hvězdárnou, Hvězdárnou Žebrák a fotografem Petrem Horálkem vyhlašují fotografickou soutěž s názvem „Nebeské kouzlení“. Téma, které otevírá všem fotografům nevídané možnosti a hlubokou inspiraci. Fotografie je možné zasílat do 2. února 2020
Určeno pro kategorii: veřejnost
 
 
ESA Academy´s concurrent engineering workshop
ESA Education hledá 30 talentovaných a motivovaných vysokoškolských studentů s technickým nebo fyzickým zázemím ve věku 18 až 32 roků z členských států ESA, kteří se chtějí zúčastnit nadcházejícího semináře konaného ve dnech 14. až 17. ledna 2020. ESA uhradí náklady na ubytování a stravování a až 200 EUR za cestu do Belgie pro každého vybraného studenta.  Uzávěrka přihlášek je  11. listopadu 2019.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
 
 
Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA
Staňte se mladými vesmírnými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA! Zapojte svojí kreativitu, využijte své znalosti z fyziky, matematiky či biologie a naplánujte kosmický domov budoucích generací. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa. Soutěžní práce mladých studentských architektů a techniků bude možné posílat organizátorům soutěže od 1. prosince 2019
Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese: https://space.nss.org/settlement/nasa/Contest/
 
 
Nový on-line kurz "Echoes in Space"
ESA oznamuje otevření nového on-line kurzu „Echoes in Space", který je zájemcům zdarma přístupný od září 2019. Účastníci obdrží certifikát o absolvování kurzu.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese: https://eo-college.org/landingpage/
 
 
Spin Your Thesis! 2020 - výzva k předkládání projektů pro rok 2020
Spin Your Thesis! (SYT) program ESA Academy nabízí studentům magisterského a doktorandského studia možnost navrhnout, vytvořit a otestovat vlastní hypergravitační experiment v na velké centrifuze LDC ve středisku ESA-ESTEC. LDC je schopna simulovat gravitační sílu až 20 krát větší, než jakou prožíváme na zemském povrchu.
Uzávěrka přihlášek experimentů je 2. prosince 2019.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
 
 
Cena Antonína Vítka za významnou činnost v oboru popularizace kosmonautiky pro rok 2019 byla udělena Luboši Perkovi
Čestná cena byla zřízena Astronautickou sekcí České astronomické společnosti a je každoročně udělována za významnou činnost popularizátorům kosmonautiky a vědních oborů s kosmonautikou souvisejících. Za rok 2019 tuto cenu obdržel pan Luboš Perek, nestor československé kosmické diplomacie, u příležitosti jeho 100. narozenin za jeho celoživotní práci v oblasti kosmické tříště, geostacionární dráhy a kosmického práva. Dále za podporu a popularizaci československé i světové kosmonautiky a za osobní odvahu, když jako jediný oficiální zástupce tehdejší československé politické a vědecké scény byl ochoten v roce 1974 přijmout amerického astronauta česko-slovenského původu Eugene Cernana, velitele mise Apollo 17, a přijmout od něj československou vlaječku, kterou měl s sebou na Měsíci. A potom tuto vlaječku a další materiály, uschovat a uchovat před státní mocí až do roku 1989.
Další informace najdete na adrese:
 
 
Zapište si do diáře: KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční 1. - 3. května 2020
Jubilejní, již dvacátý ročník největšího amatérského středoevropského setkání zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích.
Pro účastníky bude připravena více než desítka přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání akce.
Registrace účastníků bude otevřena od 1. února 2020. Ubytování i stravování zajištěno v místě konání KNP2020.
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese: https://knp.kosmo.cz/
 
 
Přehled přednášek pro veřejnost organizovaných vzdělávacím spolkem KOSMOS-NEWS v roce 2019:
1.11.2019, Knihovna Hradec Králové-Kukleny, BookCon 2019 - Apollo11: Malý krok pro člověka...
4.11.2019, Hvězdárna Ďáblice, Praha - Apollo 13: Houstone, máme problém!
8.11.2019, Hvězdárna Uherský Brod - Program Apollo: Opravdu jsme byli na Měsíci?
12.11.2019, Městské kulturní středisko Vimperk - Apollo 13: Houstone, máme problém!
13.11.2019, Vesmírný Tábor 2019 - Jana Kvíderová: Je kosmonautům někdy špatně?
11.12.2019, Vesmírný Tábor 2019 - Petr Brož: Co můžeme vyčíst z povrchu Marsu o jeho minulosti?
 
Seznam se průběžně doplňuje, podrobností najdete na webových stránkách https://www.halousek.eu/
 
 


K odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích
České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů, zasílaných 1x měsíčně e-mailem, se můžete přihlásit na adrese 
halousek@czechspace.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na těchto stránkách
 
 
 
 
https://www.cas100geo.cz/Česká kosmická kancelář je nezisková organizace, která se již od svého vzniku v roce 2003 snaží o rozvoj kosmonautiky v České republice. Naším hlavním cílem je zajistit co největší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných, vývojových a průmyslových pracovišť do mezinárodních kosmických projektů.
Mimo jiné realizujeme i vzdělávací a osvětové akce pro školy, univerzity i širokou veřejnost a podporujeme studentské projekty.
 
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
 
Objednejte si popularizační přednášky o kosmonautice na vaše letní tábory!
Česká kosmická kancelář nabízí organizátorům letních dětských táborů a příměstských táborů uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.
Přehled nabízených přednášek najdete na adrese https://www.halousek.eu
 
Hledáme mladé české a slovenské kosmonauty - Expedice Mars 2017
Mladí zájemci o kosmonautiku a moderní vědu ve věku 13-18 let se mohou hlásit až do konce července 2017 do již 14. ročníku mezinárodní dětské a studentské soutěže Expedice Mars, kterou pořádá Dětská tisková agentura společně s Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.expedicemars.eu
 
COPERNICUS MASTERS 2017
Evropská kosmická agentura zve studenty vysokých škol k účasti v soutěži Copernicus Masters 2017, v rámci které jsou hledána nová konstrukční a výrobní řešení malých družic, které by mohly být doplňkem současných misí Sentinel. Konečný termín pro předložení návrhů je 30. červen 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/ESA_Challenge_of_the_Copernicus_Masters_competition_2017
 
SPIN YOUR THESIS! 2018: Výzva pro studentské hypergravitační experimenty na velké centrifuze ESA
ESA vyhlašuje další výzvu pro podávání návrhů studentských experimentů v prostředí hypergavitace v rámci programu Spin Your Thesis! 2018. Vysokoškolští studenti budou mít opět unikátní šanci pracovat na velké centrifuze (LDC) v centru ESA/ESTEC. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis/Spin_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
 
DROP YOUR THESIS! 2018: Připravte studentský projekt pro mikrogravitační prostředí pádové věže ZARM
ESA Education Office nabízí vysokoškolským studentům příležitost k realizaci svého experimentu v prostředí mikrogravitace pádové věže v Centru aplikovaných kosmických technologií a mikrogravitace, ZARM v Brémách. Uzávěrka přihlášek je 5. listopadu 2017.
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Drop_Your_Thesis/Drop_Your_Thesis!_2018_open_for_proposals
FLY YOUR THESIS! 2018: Studentské parabolické lety
 
ESA Education vyhlašuje další výzvu vysokoškolským studentům magisterského a doktorandského studia z členských a spolupracujících států ESA pro realizaci svých vědeckých a technologických experimentů v prostředí mikrogravitace během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 10. září 2017.
 
Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.esa.int/Education/Fly_Your_Thesis/Call_for_proposals_Fly_Your_Thesis!_2018
Astronomický tábor 2017: Vesmírná odysea – Epsilon Eridani
Astronomický a kosmonautický tábor v Orlických horách je už téměř tradicí. Letos za hvězdami, tajemstvím vesmíru, krásnou přírodou a dobrodružstvím pojedeme už podeváté. A podruhé přitom na chatu Hradečanka ve Zdobnici v Orlických horách, která se nám loni tolik osvědčila. 
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://mladez.astro.cz/?p=1973
Letní tábory na hvězdárně v Karlových Varech
Prázdninové astronomické tábory pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování mlhovin, planet a dalších vesmírných objektů. Všechny objekty si účastníci tábora zkusí vyfotografovat a se získanými daty budou dále pracovat. Maximální kapacita tábora je 12 dětí. Ubytování je zajištěno ve stanové základně postavené přímo v areálu, stravování probíhá v objektu hvězdárny.
 
Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
https://astropatrola.cz/tabory-objednavka.htm
Fotosoutěž "Krtek a vesmír"
Projekt „Do kosmu s Krtkem 2018“ vyhlašuje fotografickou soutěž „Krtek a vesmír“. Tématem soutěžních fotografií bude loutka Krtka (látková, dřevěná, případně z jiných materiálů, nikoliv kreslená) ve spojitosti s jakýmkoliv libovolným tématem vesmíru a kosmonautiky. Způsob vytvoření soutěžní fotografie je bez jakéhokoliv omezení, počítačové úpravy soutěžních fotografií jsou povoleny. Fotografická soutěž „Krtek a vesmír“ je otevřena všem zájemcům bez omezení věku.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/krtekvkosmu/ (Facebook!)
Vesmírný Tábor 2017
Město Tábor zve všechny zájemce z Tábora a okolí bez omezení věku k účasti na celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii.
Přednášky se uskuteční 1x měsíčně v podvečerních hodinách na Hvězdárně Tábor, přednášejícími budou Dušan Majer, Jiří Grygar, Miloš Tichý, Milan Halousek, Lumír Honzík, Pavel Suchan, Jana Kvíderová a Ivo Míček.
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.facebook.com/vesmirnytabor/ (Facebook!)
MegaEvent - Vesmírná keš (Geocaching)
MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geocaching s astronomií, kosmonautikou (bez které by ze své podstaty nemohl ani existovat) a 100. výročím České astronomické společnosti. Stovka geokeší vytvoří v české krajině virtuální nápis "100. ČAS 1917", kdy každá keš bude věnována jednomu z českých astronomů. Na závěr proběhne 9. září 2017 společné setkání s astronomickým a geocachingovým programem v prostoru Ondřejovské observatoře.
Těšíme se na astronomické kačery! Logovat se můžete přímo na webu keše na adrese https://coord.info/GC6XA56
 
Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://www.cas100geo.cz/